• Telefon
  • (0123) 456 78 90
  • E-posta
  • web@pirireis.web.tr
Kırmızı Etin Faydaları

Kırmızı Etin Faydaları

Etin faydaları nelerdir? Açıklamasına geçmeden et nedir, etin besin değeri nedir etin özellikleri nelerdir? Kısaca bunları açıklayalım. Daha sonra etin faydaları nelerdir? Onu açıklayalım.

Et Nedir:

Kasaplık hayvanlar, av kuşları, kümes hayvanları ve balıkların yenilebilir kısımlarına et denir.

Bu hayvanların baş, ayak, kalp, dil, böbrek, karaciğer, akciğer, barsak, işkembe ve taşlıklarına sakatat denir.

Ülkemizde kasaplık hayvanlar koyun, sığır, manda, keçi, deve, kuzu, dana, oğlak, deve ve tavşandan et üretimi yapılmaktadır. Çok nadirde olsa domuz eti üretimi yapılır.

Etin Besin Değeri:

Etin besin değeri yüksektir. 100 gr ette 15-20 gram protein bulunur. Etin içinde ayrıca bol miktarda demir, fosfor, bakır elementi başta olmak üzere A, D ve B kompleks vitaminleri vardır.

Özellikle karaciğer A ve D vitamini yönünden oldukça zengindir.

Etin Özellikleri:

Etle beslenirken etin özelliklerini bilmekte fayda vardır. Eti üç sınıfa ayırmamız gerekir. Bunlar hafif etler, yarı hafif etler, ağır etlerdir.

Hafif etler: Dana, piliç ve tavşan eti ile karaciğer ve beyin hafif ettir. Bunların sindirimi kolaydır. Bu etlere hafif etler denir.

Yarı hafif etler: Bu etler sınıfına koyun eti, sığır etinin bazı parçaları girer. Bu etler hafif etlere göre sindirimi biraz zordur ve hafif yağlıdır.

Ağır Etler: Kaz ve ördek eti ile koyun ve sığır etinin yağlı kısımları ile domuz etinin tamamı ağır etler sınıfındandır. Sindirimi zordur. En ağır ve sindirimi zor olanda domuz etidir.

Etin Faydaları Nelerdir:

Etin faydası küçümsenemeyecek kadar fazladır. İnsanların yaşamlarını idame ettirmeleri için iyi ve sağlıklı beslenmesi için etle beslenmek şarttır.

• İnsanların protein ihtiyacının büyük bölümü etle karşılanır.

• Et içerisinde bulunan mineraller sayesinde kansızlığı önler, etin kan yapıcı özelliği vardır.

• Zihinsel gelişmede büyük yararı vardır. Et ile beslenen canlılar daha zeki ve çevik olurlar.

• Et içerisindeki vitaminler insanların ihtiyacı olan ana vitaminlerdir. İnsanları daha canlı ve diri tutar.

• Etle beslenen insanlar daha sağlıklı hastalıklara dirençleri daha iyidir.

Etin faydası bu kadar fazla iken etin zararları var mıdır? Sorusu aklınıza gelebilir. Etin zararları kısaca şöyledir;

Etin Zararları: Etin tüketimi aşırı şekilde yapıldığında gut hastalığı, damar sertliği, kalp hastalıkları, sinir hastalıkları ve sindirim bozuklukları gibi problemler çıkardığı bilinmektedir. Birde ayrıca etin yanlış pişirilmesinden kaynaklanan kanserojen olgularda olabilmektedir.

Yalnız eti tüketirken de etin faydası kadar olmasa da zararları da önemlidir. Eti dikkatli ve özenle tüketmemizde yarar vardır.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizi Arayınız.